Skip to content

81 Lincoln StEast Hanover, NJ 07936

Built 1975

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jan 6, 2011

Property Information

Block79
Lot14.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,798
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
47%
Improvement Value:$206,400
53%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,140+4.0%
2024$9,753+2.3%
2023$9,530+2.0%
2022$9,343+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 21729, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1975