Skip to content

44 Canfield RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Mar 20, 2014

Property Information

Block84
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage1,696
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
47%
Improvement Value:$178,400
53%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,791+4.0%
2024$8,456+9.1%
2023$7,750+2.0%
2022$7,598+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 22520, Page 839Recorded4/22/2014

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1961