Skip to content

30 Terhune StEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block85
Lot13.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F G1
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,100
48%
Improvement Value:$163,000
52%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,148+4.0%
2024$7,837+2.3%
2023$7,658+2.0%
2022$7,507+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974