Skip to content

6 Rohn StEast Hanover, NJ 07936

Built 1923

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 11, 2007

Property Information

Block92
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
61%
Improvement Value:$97,200
39%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+4.0%
2024$6,188+2.3%
2023$6,046+2.0%
2022$5,927+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1923