Skip to content

7 Beach StEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$651,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block96
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,000
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
65%
Improvement Value:$101,900
35%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,556+4.0%
2024$7,268+2.3%
2023$7,102+2.0%
2022$6,962+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$651,000
Sq Ft1,000DeedBook 24284, Page 192Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 21899, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1959