Skip to content

96 River RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block96
Lot39.04

Zoning---
Sq Footage582
Acreage1.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,800
86%
Improvement Value:$33,800
14%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+3.9%
2024$6,149+2.3%
2023$6,011+2.0%
2022$5,895+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3934, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1920