Skip to content

5 Gracie RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC0105
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
42%
Improvement Value:$131,200
58%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,868+4.0%
2024$5,644+2.3%
2023$5,515+2.0%
2022$5,406+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 6122, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1995