Skip to content

15 Gracie RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC0307
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$149,400
61%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+4.0%
2024$6,098+6.8%
2023$5,708+2.1%
2022$5,591+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,457DeedBook 24418, Page 1386Recorded5/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1995