Skip to content

11 Gina CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$94,596
Last Sale Date
Sep 16, 1999

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC0903
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
52%
Improvement Value:$35,100
48%
Total Assessment$73,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,896+4.0%
2024$1,824+2.3%
2023$1,782+2.0%
2022$1,747+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$94,596
DeedBook 5077, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1995