Skip to content

22 Gina CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$92,654
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC0914
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
60%
Improvement Value:$25,500
40%
Total Assessment$63,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,647+4.0%
2024$1,584+2.3%
2023$1,548+2.0%
2022$1,518+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$92,654

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 23425, Page 396Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$85,937
DeedBook 21057, Page 1605

Property Built

Built

Year Built: 1995