Skip to content

19 Millie LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 25, 2008

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1211
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$155,100
62%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+4.0%
2024$6,240+2.3%
2023$6,097+2.0%
2022$5,977+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 21095, Page 861

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5484, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4086, Page 33