Skip to content

7 Sharon DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 28, 2016

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1307
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC LFL EU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$155,100
62%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+4.0%
2024$6,240+2.3%
2023$6,097+2.0%
2022$5,977+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 22859, Page 1Recorded2/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 4112, Page 209