Skip to content

25 Sharon DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$153,900
Last Sale Date
Dec 22, 1994

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1401
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL EU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
42%
Improvement Value:$133,300
58%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+4.0%
2024$5,696+2.3%
2023$5,566+2.0%
2022$5,456+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 4271, Page 246