Skip to content

30 Rebecca RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1706
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
47%
Improvement Value:$106,800
53%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+4.0%
2024$5,035+2.3%
2023$4,920+2.0%
2022$4,823+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 21824, Page 1210

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6441, Page 82

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5918, Page 227

Property Sale

Sale
$206,500
DeedBook 5186, Page 194

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 4168, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1995