Skip to content

31 Rebecca RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$121,734
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC1707
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL EU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$149,400
61%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+4.0%
2024$6,098+2.3%
2023$5,958+2.0%
2022$5,841+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$121,734
Sq Ft1,457DeedBook 24274, Page 147Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,457DeedBook 24190, Page 320Recorded8/6/2021

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 21494, Page 1259

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 6147, Page 282

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4802, Page 231

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 4143, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1995