Skip to content

31 Jennifer DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC2007
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL EU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$155,100
62%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,238+4.1%
2024$5,990+2.4%
2023$5,847+2.1%
2022$5,727+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,900
DeedBook 4360, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1995