Skip to content

11 Jennifer DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2017

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC2103
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
53%
Improvement Value:$34,100
47%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,620+4.6%
2024$1,549+2.7%
2023$1,508+2.3%
2022$1,473-12.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,985
DeedBook 4244, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1995