Skip to content

7 Ruby LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$551,100
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC2207
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL EU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
37%
Improvement Value:$158,400
63%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+4.0%
2024$6,322+2.3%
2023$6,178+2.0%
2022$6,056+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$551,100
Sq Ft1,457DeedBook 24653, Page 1292Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$183,900
DeedBook 4292, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1995