Skip to content

21 Katie CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 15, 1998

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC2505
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$149,400
61%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,090+4.1%
2024$5,848+7.1%
2023$5,458+2.2%
2022$5,341+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4864, Page 319

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 4438, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1995