Skip to content

31 Katie CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$172,158
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC2515
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage953
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
44%
Improvement Value:$60,400
56%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,799+4.0%
2024$2,692+2.3%
2023$2,631+2.0%
2022$2,579+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$172,158

From:

To:

Sq Ft953DeedBook 23863, Page 862Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$93,890
DeedBook 4388, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1995