Skip to content

9 Claire CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 1, 2013

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC2901
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 1FL EU
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
35%
Improvement Value:$174,400
65%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,988+4.0%
2024$6,722+2.3%
2023$6,568+2.0%
2022$6,439+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 3904, Page 116