Skip to content

4 Frankie LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1995

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block96
Lot47
QualifierC3104
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF CC 2FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
47%
Improvement Value:$106,800
53%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+4.0%
2024$5,035+2.3%
2023$4,920+2.0%
2022$4,823+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,277DeedBook 22782, Page 1563Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 22067, Page 1487

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 6310, Page 119

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5485, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 3841, Page 254