Skip to content

5 Andrea TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block96
Lot66.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2 1BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,837
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,600
52%
Improvement Value:$181,900
48%
Total Assessment$376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,766+4.0%
2024$9,394+2.3%
2023$9,179+2.0%
2022$8,998+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$602,000

From:

To:

Sq Ft2,837DeedBook 23159, Page 1723Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 21207, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1974