Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
136 Route 10East Hanover, NJ 07936
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 1997
Property Information
Block96
Lot83.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2S M
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage1.44
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$967,500
43%
Improvement Value:$1,282,500
57%
Total Assessment$2,250,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $59,490 | +3.9% |
| 2024 | $57,263 | +2.3% |
| 2023 | $55,980 | +2.0% |
| 2022 | $54,900 | +1.8% |
Property History
No events match the selected filters.