Skip to content

71 Tiffany DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block99.01
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,388
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,000
47%
Improvement Value:$216,100
53%
Total Assessment$409,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362+4.1%
2024$9,957+2.4%
2023$9,724+2.1%
2022$9,527+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,388DeedBook 24890, Page 198Recorded3/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1977