Skip to content

6 Berkeley CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$395,500
Last Sale Date
Oct 27, 1997

Property Information

Block99.01
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,200
41%
Improvement Value:$271,600
59%
Total Assessment$462,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+4.0%
2024$11,547+2.3%
2023$11,283+2.0%
2022$11,061+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$395,500
DeedBook 4663, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1977