Skip to content

3 Berkeley CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2000

Property Information

Block99.01
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L IAG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,900
47%
Improvement Value:$227,100
53%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,154+4.0%
2024$10,729+2.3%
2023$10,483+2.0%
2022$10,277+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977