Skip to content

13 Valley View DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 30, 1996

Property Information

Block99.02
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2BG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,300
46%
Improvement Value:$241,900
54%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,574+4.0%
2024$11,133+2.3%
2023$10,878+2.0%
2022$10,664+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4368, Page 161

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3942, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1977