Skip to content

25 Valley View DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block99.02
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,044
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,500
40%
Improvement Value:$308,400
60%
Total Assessment$513,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,331+4.0%
2024$12,822+2.3%
2023$12,529+2.0%
2022$12,282+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft3,044DeedBook 24249, Page 249Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4260, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1977