Skip to content

54 Tiffany DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1978

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 11, 2014

Property Information

Block99.02
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,360
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,100
45%
Improvement Value:$256,900
55%
Total Assessment$464,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,786+4.1%
2024$11,327+2.4%
2023$11,062-0.2%
2022$11,090+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 22576, Page 29Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$313,500
DeedBook 4401, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1978