Skip to content

5 Valley View DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block99.02
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,780
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
44%
Improvement Value:$254,600
56%
Total Assessment$458,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,891+4.0%
2024$11,437+2.3%
2023$11,176+2.0%
2022$10,956+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 22957, Page 1400Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 4453, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1977