Skip to content

1 Country Club LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$229,500
Last Sale Date
Oct 20, 1995

Property Information

Block99.05
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,800
47%
Improvement Value:$237,500
53%
Total Assessment$444,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+4.1%
2024$10,835+2.4%
2023$10,582+2.1%
2022$10,369+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 4275, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1977