Skip to content

21 Silver Spring RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1978

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block99.06
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,406
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,900
48%
Improvement Value:$222,000
52%
Total Assessment$426,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,074+4.0%
2024$10,651+2.3%
2023$10,408+2.0%
2022$10,203+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978