Skip to content

45 Tremont DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1981

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Jan 17, 1985

Property Information

Block99.07
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
41%
Improvement Value:$274,300
59%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,969+4.0%
2024$11,512+2.3%
2023$11,249+2.0%
2022$11,027+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1981