Skip to content

100 Timber Hill DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1978

Last Sale Price
$642,500
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block99.07
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,217
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
39%
Improvement Value:$298,400
61%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,734+4.0%
2024$12,248+2.3%
2023$11,968+2.0%
2022$11,733+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$642,500

From:

To:

Sq Ft3,217DeedBook 22906, Page 873Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978