Skip to content

112 Timber Hill DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block99.07
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,024
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,500
39%
Improvement Value:$288,200
61%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,314+4.0%
2024$11,844+2.3%
2023$11,573+2.0%
2022$11,345+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,030,000
Sq Ft3,024DeedBook 24880, Page 43Recorded2/19/2025

Property Sale

Sale
$2,700,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982