Skip to content

25 Tremont DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 11, 1987

Property Information

Block99.07
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,900
41%
Improvement Value:$257,400
59%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,395+4.0%
2024$10,961+2.3%
2023$10,710+2.0%
2022$10,499+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977