Skip to content

29 Tremont DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block99.07
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,788
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,100
41%
Improvement Value:$266,600
59%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,821+4.0%
2024$11,370+2.3%
2023$11,110+2.0%
2022$10,891+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977