Skip to content

7 Trinity PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block99.08
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF R 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,499
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,900
43%
Improvement Value:$243,700
57%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,170+4.0%
2024$10,743+2.3%
2023$10,498+2.0%
2022$10,291+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft2,499DeedBook 24517, Page 930Recorded10/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1979