Skip to content

40 Tremont DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2016

Property Information

Block99.08
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,992
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
41%
Improvement Value:$270,900
59%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+4.0%
2024$11,440+2.3%
2023$11,178+2.0%
2022$10,958+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$623,000

From:

To:

Sq Ft2,992DeedBook 22639, Page 870Recorded12/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1980