Skip to content

28 Trinity PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block99.09
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,003
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
38%
Improvement Value:$296,600
62%
Total Assessment$482,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,256+4.1%
2024$11,778+2.4%
2023$11,504+2.1%
2022$11,272+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978