Skip to content

36 Trinity PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1982

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
May 18, 1987

Property Information

Block99.09
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
42%
Improvement Value:$252,300
58%
Total Assessment$437,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+4.0%
2024$10,923+2.3%
2023$10,674+2.0%
2022$10,463+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982