Skip to content

72 Tanglewood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1977

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 22, 1987

Property Information

Block99.10
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
45%
Improvement Value:$230,800
55%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,869+4.0%
2024$10,454+2.3%
2023$10,215+2.0%
2022$10,014+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977