Skip to content

96 Tanglewood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2013

Property Information

Block99.10
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,975
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
43%
Improvement Value:$249,700
57%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,359+4.0%
2024$10,926+2.3%
2023$10,676+2.0%
2022$10,466+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979