Skip to content

100 Tanglewood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 11, 2008

Property Information

Block99.10
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,894
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
41%
Improvement Value:$268,100
59%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,836+4.0%
2024$11,385+2.3%
2023$11,125+2.0%
2022$10,906+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 21161, Page 1239

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 20680, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1979