Skip to content

48 Tanglewood DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1,201,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block99.10
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,736
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,300
43%
Improvement Value:$256,400
57%
Total Assessment$449,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,665+4.0%
2024$11,220+2.3%
2023$10,964+2.0%
2022$10,748+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,201,000
Sq Ft2,736DeedBook 24872, Page 1528Recorded1/30/2025

Property Sale

Sale
$132,300
DeedBook 2554, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1980