Skip to content

14 Tuscan PlEast Hanover, NJ 07936

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block99.12
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,240
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,200
48%
Improvement Value:$202,800
52%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+4.0%
2024$9,731+2.3%
2023$9,508+2.0%
2022$9,321+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$920,000
Sq Ft2,240DeedBook 24941, Page 943Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978