Skip to content

34 Timber Hill DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1978

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block99.13
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,736
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,700
42%
Improvement Value:$246,800
58%
Total Assessment$428,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+4.0%
2024$10,691+2.3%
2023$10,447+2.0%
2022$10,241+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft2,736DeedBook 24665, Page 317Recorded10/6/2023

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4426, Page 34

Property Sale

Sale
$311,000
DeedBook 4426, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1978