Skip to content

14 Silver Spring CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1982

Last Sale Price
$627,500
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block99.14
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF O AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,498
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,900
35%
Improvement Value:$344,700
65%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,738+4.0%
2024$13,214+2.3%
2023$12,912+2.0%
2022$12,657+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$627,500
DeedBook 5897, Page 33

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$237,249
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982