Skip to content

17 Silver Spring CtEast Hanover, NJ 07936

Built 1986

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Feb 13, 1986

Property Information

Block99.15
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,251
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
34%
Improvement Value:$354,500
66%
Total Assessment$540,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,013+4.0%
2024$13,478+2.3%
2023$13,170+2.0%
2022$12,911+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986